Oblastní charita Chrudim částečně obnovila svůj vozový park díky evropským fondům
5. října 2022 Z naší Charity

Oblastní charita Chrudim částečně obnovila svůj vozový park díky evropským fondům

Díky dvěma projektům podpořených Evropskou unií a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR mohla Oblastní charita Chrudim pro terénní sociální služby pořídit během posledních 3 let celkem 7 automobilů Dacia Sandero na alternativní pohon LPG, 13 nových nízkoemisních automobilů značky Toyotta Yaris a 3 Mitsubishi Eclipse Cross, která jsou určená do hůře přístupných oblastí našeho regionu. Auta využívají pečovatelky a sociální pracovnice, které potřebují k výkonu práce vozidlo, aby mohly dojíždět za klienty přímo do jejich domácností a poskytovat potřebné služby a péči.

„V období pandemie bylo nezbytně nutné přijmout nové zaměstnance, aby Oblastní charita Chrudim mohla pokrýt poptávané služby v regionu. Nedostatečný počet automobilů byl citelný i s ohledem na skutečnost, že Charita poskytuje všechny terénní služby nejenom v Chrudimi, ale i v okolních téměř 70  městech a obcích, s dojezdem cca 30 km,“ říká ředitel chrudimské Charity Roman Pešek.

Osobní automobily, které jsme doposud měli pro sociální služby k dispozici, byla starší a poruchová. Efektivita týmu tak byla snížena nutností vzájemného půjčování a nutností cest ke klientům hromadnými dopravními prostředky, díky čemuž docházelo ke snížení kapacity pečovatelek a tím i ke snížení počtu klientů, kteří měli o tuto službu zájem. K výhodám nového vozového parku patří nízká spotřeba aut a jejich téměř bezporuchový provoz, což nám zajišťuje nízké provozní náklady. Jejich výhodou je provoz na plyn. Jedním z hlavních přínosů je i vysoká bezpečnost automobilů, které jsou pro naše zaměstnance jezdící za každého počasí velkou prioritou.

Auta nám byla hrazena z 95% ze strany evropských fondů a Ministerstva pro místní rozvoj. Oblastní charitu Chrudim tak jeden automobil vyšel v rozmezí od 15 do 57 tisíc Kč, což je cena, za kterou bychom si nemohli pořídit ani starší vůz. Bez této podpory bychom si auta jako nezisková organizace nemohli dovolit.

Tři z pořízených vozů jsou s pohonem 4x4 z důvodu terénních služeb, které Oblastní charita poskytuje v čase, kdy klient potřebuje, tj. v časných ranních i v pozdních večerních hodinách. Lokality jsou různé, zasahují například do oblasti Železných hor, kde se vyskytují bohaté sněhové přeháňky a námraza, které jsou v chráněných oblastech často spojeny s pouze mechanickou údržbou silnic. V těchto situacích je běžným vozem s pohonem pouze na přední kola silnice často nesjízdná.

V současné době řešíme potřebu obnovy vozového parku i u domácí hospicové a domácí zdravotní péče. U zdravotních služeb se 17 automobily nám provoz komplikuje jejich z velké části starší datum výroby a horší technický stav.  Více než polovina  těchto vozů je starší 10 let, mají vysokou míru poruchovosti a jejich spolehlivost a bezpečnost má své výrazné limity. Často řešíme poruchy a potýkáme se s vysokými náklady na opravy.  Pro zajišťování tak důležitých služeb, jakými domácí hospicová a domácí zdravotní péče je, je naším cílem vozový park obnovit, podobně jako u sociálních služeb. Monitorujeme proto evropské projekty, abychom mohli požádat o finanční prostředky, neboť obnova vozového parku z vlastních prostředků je stejně jako u sociálních služeb nad naše možnosti.